Australian Championships

Tier 3 | Championship

Perth Dinghy Sailing Club, Australia

22 January 2023 - 27 January 2023

Event Information:

The 2023 Australian WASZP Championships will be hosted by the Perth Dinghy Sailing Club on the idilic Swan River. Sponsored by Skiff Gear Online and Ronstan; "ClearStart Watches and Timers – the official timekeeper of the 2023 Waszp Nationals"

# Competitor Name Country Sail Number Boat Name Division Sail Size
1 Conall Green Australia 3456 TURBO Junior 8.2m
2 Louis Tilly Australia 2650 2 FAST Junior 8.2m
3 Keizo Tomishima Australia 3458 Zen Junior 8.2m
4 Tristan Brown Australia 3159 Monkeyfist Apprentice 8.2m
5 Elise Beavis New Zealand 2169 Apprentice 8.2m
6 Tom Devine Australia 2493 Triantiwontigongalope Junior 8.2m
7 Will Troop Australia 2680 Growler Junior 8.2m
8 Brad Devine Australia 2651 No Quarter Super Master 8.2m
9 David von Felten Australia 2649 Elise’s Kitchen Apprentice 8.2m
10 Mark Louis Australia 2778 Darren Youth 8.2m
11 Jervis Tilly Australia 3036 FAST Super Master 8.2m
12 Jasper Camenzind New Zealand 2205 Junior 8.2m
13 Aron Gavin Australia 2646 Skittles Apprentice 8.2m
14 Nicholas Dunne Australia 3164 Hoobastank Junior 8.2m
15 Brennan Stead Australia 2641 Steady Apprentice 8.2m
16 Louis Schofield Australia 2452 INAMORATA Youth 8.2m
17 Grant Alderson Australia 3460 Pawsz Off Super Master 8.2m
18 Markus Berthet Norway 2660 Maud Rita Junior 8.2m
19 Alexander Rumball Ireland 2000 Apprentice 8.2m
20 Daniel Links Australia 2812 Flying Muppet Junior 8.2m
21 James kornweibel Australia 2456 Master 8.2m
22 Alistair Murchison Australia 2677 Bandwagon Master 8.2m
23 Sean Gregory Australia 2427 Ripsnorter Master 8.2m
24 Hanako Tomishima Australia 2776 Junior 8.2m
25 Jack Brett Australia 2286 Get Out Youth 8.2m
26 adam brett Australia 2643 veszpa Super Master 8.2m
27 Garry Essex Australia 3158 Shimmer Super Master 8.2m
28 Dan Moore Australia 2676 Custard Pie Master 8.2m
29 Dan haydon Australia 2188 Watch out Apprentice 8.2m
30 James Ferguson Australia 2679 Buzz Off Junior 6.9m
31 Jayden Prosser Australia 2652 Juggernaut Apprentice 8.2m
32 Keiichiro Tomishima Australia 2193 Hola Master 8.2m
33 Michael Honan Australia 2441 PassingWind Super Master 8.2m
34 Rohan Dean Australia 2454 Nauti Buoy II Junior 6.9m
35 Peter Dean Australia 2496 YIRA KOOLING Master 8.2m
36 Harry Gregory Australia 2426 Greg Junior 6.9m
37 Ian Louis Australia 2959 Kevin Junior 8.2m
38 Isabella Holdsworth Australia 2771 Odette Junior 6.9m
39 James Lugg Australia 2645 Areonautical Junior 8.2m
40 Stuart Milne Australia 3155 Custard Guts Super Master 8.2m
Place Competitor Name Sail Number Boat Name Country Sail Size Division Score Points
1 Conall Green 3456 TURBO Australia 8.2m Junior 19 400.00
2 Louis Tilly 2650 2 FAST Australia 8.2m Junior 22 347.00
3 Keizo Tomishima 3458 Zen Australia 8.2m Junior 25 301.00
4 Tristan Brown 3159 Monkeyfist Australia 8.2m Apprentice 30 261.00
5 Elise Beavis 2169 New Zealand 8.2m Apprentice 44 227.00
6 Tom Devine 2493 Triantiwontigongalope Australia 8.2m Junior 60 197.00
7 Will Troop 2680 Growler Australia 8.2m Junior 69 171.00
8 Brad Devine 2651 No Quarter Australia 8.2m Super Master 69 148.00
9 David von Felten 2649 Elise’s Kitchen Australia 8.2m Apprentice 72 129.00
10 Mark Louis 2778 Darren Australia 8.2m Youth 72 112.00
11 Jervis Tilly 3036 FAST Australia 8.2m Super Master 74 97.00
12 Jasper Camenzind 2205 New Zealand 8.2m Junior 104 84.00
13 Aron Gavin 2646 Skittles Australia 8.2m Apprentice 115 73.00
14 Nicholas Dunne 3164 Hoobastank Australia 8.2m Junior 115 63.00
15 Brennan Stead 2641 Steady Australia 8.2m Apprentice 116 55.00
16 Louis Schofield 2452 INAMORATA Australia 8.2m Youth 119 52.84
17 Grant Alderson 3460 Pawsz Off Australia 8.2m Super Master 122 50.68
18 Markus Berthet 2660 Maud Rita Norway 8.2m Junior 130 48.52
19 Alexander Rumball 2000 Ireland 8.2m Apprentice 132 46.36
20 Daniel Links 2812 Flying Muppet Australia 8.2m Junior 159 44.20
21 James kornweibel 2456 Australia 8.2m Master 168 42.04
22 Alistair Murchison 2677 Bandwagon Australia 8.2m Master 175 39.88
23 Sean Gregory 2427 Ripsnorter Australia 8.2m Master 190 37.72
24 Hanako Tomishima 2776 Australia 8.2m Junior 196 35.56
25 Jack Brett 2286 Get Out Australia 8.2m Youth 201 33.40
26 adam brett 2643 veszpa Australia 8.2m Super Master 203 31.24
27 Garry Essex 3158 Shimmer Australia 8.2m Super Master 204 29.08
28 Dan Moore 2676 Custard Pie Australia 8.2m Master 213 26.92
29 Dan haydon 2188 Watch out Australia 8.2m Apprentice 216 24.76
30 James Ferguson 2679 Buzz Off Australia 6.9m Junior 231 22.60
31 Jayden Prosser 2652 Juggernaut Australia 8.2m Apprentice 251 20.44
32 Keiichiro Tomishima 2193 Hola Australia 8.2m Master 256 18.28
33 Michael Honan 2441 PassingWind Australia 8.2m Super Master 271 16.12
34 Rohan Dean 2454 Nauti Buoy II Australia 6.9m Junior 272 13.96
35 Peter Dean 2496 YIRA KOOLING Australia 8.2m Master 275 11.80
36 Harry Gregory 2426 Greg Australia 6.9m Junior 279 9.64
37 Ian Louis 2959 Kevin Australia 8.2m Junior 291 7.48
38 Isabella Holdsworth 2771 Odette Australia 6.9m Junior 328 5.32
39 James Lugg 2645 Areonautical Australia 8.2m Junior 362 3.16
40 Stuart Milne 3155 Custard Guts Australia 8.2m Super Master 369 1.00

Event Notice Board

No Notice to Competitors have been published yet.

Event Charter Boats

WASZP takes no responsibility in the transactions that take place between sailors relating to the charters. These are private transactions outside of the WASZP organization. WASZP takes no responsibility for the quality of the charters or any issues that occur between the parties.


Charter Boats Available

User Message


Sailors looking to charter boats

User Message